Jak správně probíhá čistění peří ?

28.7.2019

V čem jsou lepší péřové přikrývky, než ty ostatní?

Přikrývky s péřovou náplní mají obecně dlouhou životnost, optimálně udržují tělesné teplo a ideálně přilnou k lidskému tělu. Oproti jiným přikrývkám si lze zvolit množství náplně dle osobních preferencí, takže si můžete vybrat přikrývku tenkou nebo silnější. V poměru udržení tepla a váhy do současné doby nebyl vytvořen materiál s lepšími vlastnostmi, než má peří. Péřové přikrývky jsou oblíbené také proto, že jde o zcela přírodní materiál. Kdepak. Dnes se vyrábějí převážně tenčí prošívané deky, které jsou vysoce komfortní.

Jak se prošívají nové druhy přikrývek ?

Prošívají se v ploše, do tvaru čtverců, takže peří se nesesypává a je rovnoměrně rozloženo v celé přikrývce. Pokud máte doma nebo na chalupě těžkou neforemnou duchnu, můžete ji nechat zrenovovat v čistírně peří. Peřina či jakýkoliv péřový výrobek se rozpárá, peří se vyčistí a zašije se do povlaku z nové látky. Při této příležitosti lze peří přidat nebo naopak ubrat a přikrývku lze prošít tak, aby se peří nesesypávalo. Naši odborníci ve firmě Textilus Vám poradí a jakým nejlepším prošít Vaši přikrývku.

Vyžadují péřové výrobky nějakou zvláštní péči?

Z běžné péče stačí přikrývky a polštáře občas provzdušnit lehkým naklepáním a vyvětrat. Z hlediska dlouhodobé péče je vhodné peří čistit. Čištění probíhá nejčastěji v rámci zmiňované renovace výrobku. Přikrývky je vhodné renovovat po 3-6 letech, polštáře častěji. Nedoporučuji pouštět se do praní v klasické pračce, protože čištění peří má svá specifika.

Nikdy neperte peří ve Vaší pracče

Navíc v domácích podmínkách se nemusí podařit výrobek řádně usušit a peří pak může tzv. “zcuckovatět”, zapáchat nebo dokonce plesnivět. Vhodné je využít služeb profesionální čistírny peří, která disponuje technologiemi určenými přímo k čištění peří.  Péče o péřové výrobky není nikterak složitá, ale neměli bychom ji podceňovat, protože správnou péčí můžete životnost výrobku prodloužit, ale také naopak.

Jak se pozná kvalitní čistírna peří a jak se peří vůbec čistí?

Existují celkem tři různé technologie čištění peří: takzvaná mokrá cesta, čištění parou a pak suchá cesta. Výběr konkrétní technologie by měl být přizpůsoben stavu konkrétního peří (míra znečištění, stupeň opotřebení, intenzita prašnosti, apod.) Kvalitní čistírna nepoužívá pouze jednu technologii, ale disponuje ideálně všemi třemi a vybírá nejvhodnější způsob čištění s ohledem na stav dodaného peří.

Nezpůsobí v čistírně záměnu mého peří? Vždyť to nepoznám…

Kvalitní čistírna peří má vypracovaný systém, který záměnu vylučuje. Výrobek musí být při předání řádně označen (číslem zakázky či jménem), ideálně popisem přímo na starý povlak. Takto je zamezeno záměně při manipulaci. Při samotném čištění je nezbytné, aby byla každá zakázka zpracována samostatně. Při tomto postupu není peří ani smícháno, ani zaměněno. Naši profesionální odborníci firmy Textilus zpracovávají každou zakázku samostatně. Tudíž je vysloveně nemožné, aby došlo k záměně při čistění peří.

Renovovat, nebo je lepší koupit nové?

Peří má obecně dlouhou životnost, takže pokud je v dobrém stavu, renovace se jednoznačně vyplatí. V čistírně peří, když výrobek rozpárají, jsou schopni posoudit, zda se vyplatí jej ještě použít, nebo už je peří natolik špatné, že je lepší ho už dále nepoužívat a investovat raději do nového výrobku.

Podle čeho mám tedy peří vybírat?

Určitě je dobré vědět, jaké peří výrobek obsahuje, zda husí nebo kachní. Levnější výrobky jsou obvykle plněny kachním peřím, které má oproti husímu kratší životnost a někdy může mít specifický pach. Dále je důležité, zda je peří drané nebo sekané (sekané obsahuje více ostrých částic). Dalším parametrem je podíl prachového peří. Čím více prachového peří přikrývka obsahuje, tím je lehčí a komfortnější (pro střední kvalitu 15-20 %). Také se zajímejte, jakým způsobem je přikrývka prošita (ideálně do kostek). V neposlední řadě vždy zohledněte celkovou kvalitu ušití výrobku.